“Tarihsel bilim felsefesindeki meşakkatin, kendini tarihsel kaydıngözlemleri üzerine temellendirerek ve yerine koyacak herhangi birşeyi sağlamadan, daha önce bilimsel bilginin otoritesinin dayandığıdüşünülen sütunların altını oymak olduğunu ileri sürdüm.

Aklımdakisütunların en önde gelen ikisi: İlk olarak, delil sağladığı söylenenolgular inançlara öncel ve onlardan bağımsızdır; ikinci olarak, bilimpratiğiyle ortaya çıkan şey, zihinden ve kültürden bağımsız dış birdünya hakkındaki doğrular, olası doğrular veya yaklaşık doğrulardır.”

“Paradigma” kavramının bilimsel-teorik dünyanın da dışına taşarakyaygınlaşması, onun eseridir: Thomas Kuhn'un 1962'de yayımlananBilimsel Devrimlerin Yapısı kitabı, bakış açısını, düşünme biçiminitanımlayan bu kavrama “şöhret” kazandırmıştı. Elinizdeki kitap, buçığır açıcı eserindeki hipotezleri üzerine düşünmeyi sürdüren Kuhn'unilginç sorgulamalarını yansıtıyor.

Bilim felsefesini, alabildiğine geniş bir merak ufkuna açan yazılarvar kitapta: Bilimin ilerlemesi “nedir”, nasıl olur? Bilimin “sosyalbir girişim oluşu” bize ne söyler? Bilimsel ilerleme ile evrimselbiyolojik gelişim arasındaki benzerliklerden neler öğreniriz? Farklıdiller arasında iletişim zorlukları doğuran “ortak-ölçüsüzlük” ve“karşılaştırılabilirlik, iletişilebilirlik” meseleleri, nasıl ele alınabilir?

Ayrıca Thomas Kuhn'la, hayat hikâyesi ve düşünsel macerası üzerineuzun ve samimi bir söyleşi, müstesna bir bilim insanının portresiniçizmeye katkıda bulunuyor.

Bilimin anlamı üzerine ve bilim yöntemi üzerine bir kaynak ve rehberkitap.

Stok Kodu
9789750525858
Boyut
13.00x19.50
Sayfa Sayısı
408
Basım Tarihi
2019-01
Çeviren
Erkan Bozkurt
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat