Türkiye'de işgücü piyasası ile ilgili önemli sorun alanları bulunmaktadır. İşsizlik bu sorunların başında gelmektedir. Son yıllarda işsizlik sorununun çözümüne yönelik önemli gelişmeler kaydedilmesine rağmen, başta gençler arasında olmak üzere işsizlik oranları halen yüksek seviyelerdedir. İşsizlik sorunu, genel olarak Türkiye'de çalışabilir yaştaki nüfusun hızlı bir şekilde artması ve buna mukabil olarak yeni istihdam kaynaklarının yaratılmaması ile ilişkilendirilmektedir. İşgücü piyasası ile ilgili bir diğer önemli sorun alanı ise, ülkede işsizlik oranları yüksek olmasına rağmen, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlarda eleman temininde ciddi sorunlar yaşanmasıdır. Bu durum genel olarak ülkede genç nüfusun ve özellikle göçle birlikte tarım sektöründen gelen nüfusun işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte işgücüne dönüştürülememesinden, yani mesleksizlik probleminden ileri gelmektedir.

Türkiye'de işsizlik sorununu çözmeyi ve mesleksizlik sorununu gidererek işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmayı amaçlayan bir takım çalışmalar sürdürmektedir. Bu çalışmalarda da ifade edildiği üzere, işsizliği ve mesleksizlik sorununu hedef alan aktif işgücü politikaları tasarlanırken öncelikli olarak işgücü piyasasının ihtiyaçlarının, sorun alanlarının ve mevcut dinamiklerinin sağlıklı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına yürütülen bu proje, bu alanda hissedilen önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Sanayi sektöründeki işgücü ihtiyacını ve işgücüne ilişkin diğer sorunları tespit etmeye yönelik yapılan bu çalışmanın sonucunda, yukarıda değinilen sorunların çözümüne katkı sağlayacak bazı önemli bulgular elde edilmiştir. Ayrıca, bu konularda izlenmesi gereken politikaların belirlenmesi ve uygulanmasına katkıda bulunacak bazı öneriler ve eylem planı sunulmuştur. Bu çalışmanın, gelecekte yapılacak akademik çalışmalara kaynaklık etmesi ve aynı zamanda hükümetin ve diğer ilgili paydaşların işgücü ile ilgili izleyecekleri politikalara rehberlik etmesi beklenmektedir.

Stok Kodu
9786054023219
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
312
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat