Küçük İtalyan köyü Sostigno'da her yer taşlarla dolmaktadır. Tarlalarda, sokaklarda, evlerdeaçıklanamaz bir şekilde ortaya çıkan ve gün geçtikçe sayıları artan taşlar canlı varlıklarmış gibihareket ederler.

Fısıldadıklarını duyanlar bile olmuştur...

Jeologlar, taşların bölgedeki yer kabuğu yapısının bir sonucu olduğunu öne sürseler de köyüntaşlarla dolmasına bir açıklama getiremezler. Böylece köylüler, inanışları ve tecrübeleriışığında yaşadıklarını anlamlandırmanın ve taşlarla mücadele etmenin yollarını aramayabaşlarlar. Olayların nedeni gibi başlangıç noktası da söylentilere göre değişir. Hayaletlerin yada kötü ruhların işi midir bu? Yoksa doğa yılların intikamını mı alıyordur? Belki köy halkınınsakladığı sırlardır sebebi?..

Dino Buzzati'nin günümüzdeki temsilcisi olarak gösterilen Claudio Morandini, tüm bu küçük,sakin, pastoral parçaları alıyor; çokça hayal gücü, doğayla insan arasındaki çatışma veedebiyatın büyüsüyle harmanlıyor.

Claudio Morandini, hayal kurmasını bilen bir yazar. Peri masallarını, efsanelerin hafifliğiyleişleyip, trendlerden bağımsız olarak, berrak ve evrensel hikâyeler yaratan bir ruh. Aslen AostaVadisi'nden bu ses, Beckett'e ve Buzzati'ye yakın anlatım stiliyle melez edebiyatın bir temsilcisi.

- Sergio Pent

Yazar, otuz kısa bölümden oluşan hikâyenin tonunu ve kurgusunu öyle iyi ayarlamış ki kapalıbir anlatı atmosferi ve dağ manzarasının da yardımıyla duygusunu çok net aktarıyor: Tuhaf.Morandini, yetenekli bir şekilde kullandığı üslubuyla sonuçta basit bir hareketle başlayanzengin bir macera yaratıyor: Bir taş belirdi.

- Corriere della sera

Şiirsel bir tehditle parçalanmış bir toplum arasında bir roman: Taşlar.

- Fabrizio Ottaviani, Il Giornale

Stok Kodu
9786050830163
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2019-03
Çeviren
Esma Fethiye Güçlü
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat