“Çok karmaşık ve gizemli bir oyun gibi görünen (ve gerçekten de öyle olan) satrançta, esasen ana hedef oldukça basittir: rakip şahı mat etmek!

Satranç mücadelesinde, mat durumu oyunun her safhasında oluşabilir: açılışta yapılacak bir hatayla hızlı bir mat, oyunortasında düzenlenen bir saldırı sonucu mat veya sadeleşmiş oyunsonu konumunda pek de beklenmeyecek türden bir mat… Dolayısıyla, bu önemli hedefe ulaşabilmek için, taşlarımızı birlik halinde nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenmek, her seviyedeki satranç oyuncusunun geliştirmesi gereken bir beceri olur.

Tecrübeli İspanyol yazar Antonio Gude’nin elinizde tutmakta olduğunuz kitabı, satrançta var olan temel mat kalıp ve şablonları ile önemli teknikleri sistematik bir sınıflandırmayla ele alıyor. Bilhassa da taş ikilileriyle gerçekleştirilen matlar, uygulamalarda gözlenen örnekleriyle okurlara açıklamalar eşliğinde sunulmaktadır. Geçmişte iz bırakmış örneklerden, günümüzün modern uygulamalarına kadar yer verilmiş olan 800’den fazla konumla, okurların taktik vizyonlarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Paul Morphy’nin meşhur Opera Oyunu’ndan, Magnus Carlsen’in şampiyonluğunu korumasını sağlayan müthiş hamleye ilham veren örneğe kadar, sunulmuş olan onlarca fikirle hücum gücünüze güç katacağınıza emin olabilirsiniz! Dahası mı? Zorluk derecesine göre sıralanmış 300’den fazla alıştırma konumu, kendinizi sınamanız için sizlere güzel bir fırsat tanıyacak!

Analiz Yayıncılık’ın 37. kitabı olan Satrançta Temel Matlar, ülkemizin tanınmış satranç gazetecisi ve antrenörlerinden Özgür Akman’ın çevirisiyle satrançseverlerle buluşuyor.”

Stok Kodu
9786059013116
Boyut
17 x 24 cm
Sayfa Sayısı
440
Çeviren
Özgür Akman
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat