New York'tan Buenos Aires'e kalkması gereken yolcu gemisinde son saatlerin alışılmış hareketliliği yaşanıyordu. Karadaki insanlar arkadaşlarıyla vedalaşmak için birbirini iteliyor, eğik kasketli telgrafçı çocuklar yolcu salonlarında isimler bağırarak koşuşturuyorlar, bavullar ve çiçekler taşınıyor, çocuklar merak içinde merdivenlerden yukarı aşağı koşturuyor ve bu sırada orkestra da sürekli olarak güvertede çalıyordu.

Ben bu karmaşanın biraz dışında, gezinti güvertesinde bir tanıdığımla sohbet ederken, iki veya üç kez bir flaş patladı. Anlaşılan gazeteciler kalkıştan hemen önce ünlü biriyle röportaj yapıp fotoğrafını çekmişti. Arkadaşım oraya baktı ve gülümsedi: “Sizin geminizde pek sık ortada görünmeyen biri var, Czentovic.” Ben bu sözlere anlayamamış bir ifadeyle bakınca; “Mirko Czentovic, dünya satranç şampiyonu. Doğu'dan Batı'ya bütün Amerika'da turnuvalara katıldı, şimdi de yeni zaferler kazanmak için Arjantin'e gidiyor” diye açıkladı.

O an sahiden de bu genç dünya şampiyonunu ve hızla yükselen kariyeri hakkında bazı detayları hatırladım. Benden daha dikkatli bir gazete okuyucusu olan arkadaşım, bu detaylara bazı ayrıntılar ekledi.

Stok Kodu
9786056677212
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
72
Basım Tarihi
2016-08
Çeviren
Levent Doğutürk
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat