Kürtler ve Yakındoğu'ya ilişkin en önemli kaynaklardan biri olan Claudius James Rich'in iki ciltlik “Aşağı Dicle'den Bağdat'a bir yolculuk - Şiraz ile Persepolis'i ziyaret, Kürdistan ve Eski Ninova'da bir yaşamöyküsü” adlı eseri artık Türkçede. Arif Karabağ tarafından çevrilen kitap tek cilt olarak yayımlandı.

Claudius James Rich Babil'de ilk araştırmaları gerçekleştirerekMezopotamya'daki arkeolojik çalışmaların başlamasına öncülük etmiştir. 1803-1807 arasında Yakın ve Ortadoğu'da geziler yaptı. 1808'de İngiliz Doğu Hint Şirketi'nin Bağdat temsilciliğine atandı. Bu görevini sürdürürken 1811'de Antik Babil kentinde ilk araştırmalarıgerçekleştirdi. Çiviyazılı tuğlalar, tabletler ve mühürlerden oluşanbüyük bir koleksiyon oluşturdu. Çalışmalarının sonuçlarını içerenyapıtları çok sayıda okurun ilgisini bu ülkelere çekti.

Claudius James Rich ve kitabı hakkında dostu J. Walker'ın yazdıkları tuvalde canlanan bir tarih ve coğrafya değildir sadece; dilin gücüne, dinin erdemine, folklorun zenginliğine ve sınırların ötesine yaslanan milletlerin kaderi ve karakteridir aynı zamanda: “Sayfalar, güzide bir insanın başka bir ülkede yaptığı ayrıntılı seyahati anlatıyor. Onlar, yeni ve güçlü bir ifadeyle Kürdistan'ın coğrafyasını belirliyor ve burada yaşayanların hayat tarzını anlatıyor. Şimdi tahkik edilen belli coğrafi noktalar, sadece Kürdistan'ın farklı bölgelerinin değil, aynı zamanda Asya'nın bu bölgesindeki kendine özgü insan tipleri olan yaşamsal coğrafya alanlarının sınırlarını da belirlemeye yardım edecektir. Sayın Rich kurşun kalemle mürekkepli kalemin birleşikgüçleriyle ve bunlara bilimsel çalışmanın eklenmesiyle, daha önceAsya'nın diğer bir parçası için çok eksik bir biçimde yapılan en iyiharitalarımızda bile, sadece bir belirsizlik yığını olarak gösterilenKürdistan'ın bir eksiğini tamamladı. Bu yeniliğin verdiği şeref ona veonun ülkesine aittir.”

Stok Kodu
9786052246238
Boyut
13.50x21.50
Sayfa Sayısı
504
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2019-01
Çeviren
Arif Karabağ
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat