Çağdaş Boşnak edebiyatının usta yazarı Cevad Karahasan'ın, kimieleştirmenlerce Umberto Eco'nun Gülün Adı'na, Amin Maalouf'unSemerkant'ına akraba sayılan kitabı, Selçuklu'nun ve Ömer Hayyam'ındünyasını rengârenk tablolaştıran bir anlatı…

Selçuklu İmparatorluğu'nun payitahtı İsfahan'da beklenmedik veşüpheli bir ölüm gerçekleşir. Ölen, saygın bir adamdır ve ÖmerHayyam'ın dostudur. Büyük bilgin ve şair, ölüm sebebini araştırmayakoyulur, bir yanda da hatıraların ve kederin tefekkürüne dalar. Derken,Selçuklu ülkesinin günü yavaş yavaş kararmaya başlar, tehditler büyür,çöküş ilerler, “savaşlar, kargaşa, hastalık, fakirlik, açlık” kol gezer.

“Kütüphanelere ve benzer yerlere ihtiyaç duyulmayan bir zamana”gelinir… Ömer Hayyam, ömrünün son deminde, kendi hayatıylaberaber, Selçuklu'nun parıltısının ve çöküşünün de muhasebesiniyapacaktır. Bereketli bir çoğulculukla fanatizm arasındaki çatışmanınmuhasebesidir bu aynı zamanda.

“Küllerin Anlattığı, miyoplar ve çekingenler için, gayretkeşler vekitap kurtları için, öğrenme tutkunları ve gözlük takanlar için dev birmüdafaanamedir…”

- Julia Kospach

Stok Kodu
9789750526725
Boyut
13.50x19.50
Sayfa Sayısı
552
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2019-05
Çeviren
Dilman Muradoğlu
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat