11 Eylül saldırılarında aslında ne olmuştu? Kennedy suikastınınarkasında nasıl bir oyun vardı Vatikan tarafından himaye edilen “OpusDei” adlı örgütün sırrı ne? Bütün dünyayı “yöneten”(!) masonların,Yahudilerin, çeşitli gizli örgütlerin bağlantıları nasıl açığa çıkar? Ya daTürkiye üzerine oyun oynamaktan hiç vazgeçmeyen “üst akıl” neyintemsilcisi? 15 Temmuz'da ne yaşandı?...

Dünya ve Türkiye üzerinden sorulabilecek bunlara benzer binlercesoruyla komplo teorileri hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor Çeşitlivesilelerle siyasette, medyada, kültürel ve toplumsal hayatta, heryerde komplo teorileriyle hemhal oluyoruz. Çok fazla insan komploteorilerine inanıyor, bunları kurguluyor, yeniden üretiyor ve dolaşımasokuyor. Üstelik tüm bunlar bazı durumlarda ciddi belirleyiciler haline degelebiliyor.

Kerem Karaosmanoğlu bu kitapta komplo teorilerinin teorisini yapıyor:Kökenlere inip, komplo teorisi olarak değerlendirilebilecek ilk metinlerebakıyor; komplo teorilerindeki söylem ortaklıklarını, yapısal özellikleri,çoğu zaten yanlışlanmış ya da yalan olduğu ortaya çıkmış bilgilerüzerinde süregiden benzerlikleri inceliyor; “bilimsellik” vurgusunarağmen içeriğin nasıl “safsataya” dayalı akıl yürütmeyle üretildiğinigösteriyor. Tüm bunları yaparken işin kişisel ve sosyal psikolojikboyutunu da göz ardı etmeyen Karaosmanoğlu, komploculuk ve siyaset,ideoloji, kültür ilişkisine canlı bir ayna tutuyor.“Yazı çıkarsa ben kazanırım, tura çıkarsa sen kaybedersin” gibi birdenkleme dayanan komplo teorilerine disiplinlerarası, bilimsel biryaklaşım.

Stok Kodu
9789750526930
Boyut
13.00x19.50
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2019-06
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat