İvan İllich İle Söyleşiler - İvan İllich Kitaplığı 5

%25
İvan İllich İle Söyleşiler - İvan İllich Kitaplığı 5 David Cayley

“IvanIllich ile Söyleşiler, Ideas için yaptığım radyo programları gibi ince elenip sık dokunmaya ve yoğun bir biçimde düzenlenmeye müsait değildi. Ancak öte yandan çok doyurucu oldu. Illich, ortaya atıp sınırlarınıçizdiği düşüncelerin tutsağı olmayı reddetmeyi becererek, ününü aşmış bir düşünürdür.

Ben onun duruşunu sorgulamak için gelmiştim ancak tek fark ettiğim şey onun yeni bir konuma geçiş yaptığıydı. Bir keresinde mülakat sırasında çileden çıktım. Ancak Illich sayesinde anladım ki Zen Budizm'in ‘aceminin aklı' dediği şey olmaksızın, gerçek bir sürpriz imkansızdır.

Bir aceminin aklı, gideceğinizi bildiğiniz yere ‘diyalektik olarak' varmanızı sağlayan Sokratik tekniğe uydurulamaz. Kişinin kendi duruşunu gerçekten dikkate almaması gerekir. Illich böyle bir bilgeliğe sahipti ve bu hal söyleşiye birdenbire, konu dışı, bitmemişlik niteliklerini verse de, değerini tam da buna borçludur.

Kitap, Illich ile yaptığımız on mülakattan oluşuyor. Her biri benim Illich'in sırasıyla bir kitabını tartışma niyetim ile başlayıp, onun götürdüğü yepyeni görüşlerle noktalandı.'

David Calyey söyleşilerinde,Illich'in entelektüel kariyerinin özetini sunuyor. En önemli kitaplarını yeniden sorguluyor. İlginç bir şekilde Illich, mülakatçıdan önce kendi eserine yepyeni ve şenlikli eleştiriler getirip, ufuk açıcı yorumlar yapıyor. Okulsuz Toplum, Sağlığın Gaspı, Şenlikli Toplum, ABC Aklın Eleştirisi, Gölge İş, İşsizlik Hakkı ve dahası. Yazar, Illich'i tanımak ve bir kitapta bütün eserlerinden ilham almak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Yeni İnsan Yayınevi IvanIllich'in eserlerini yayınlamaya devam ediyor.

Stok Kodu
9789752498457
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2018-02
Çeviren
Berk İlke Dündar
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat