Doğal alanlar hızla yok oluyor. İnsanoğlu ilerleme uğruna doğanın dengesini altüst ediyor; yabanıl yaşam yıkıcı insan faaliyetleri nedeniyle ağır kayıplar veriyor. Bu gidişe dur demek olası; eðer toprağın içsel değeri kabul edilip, ona karşı ahlaki yükümlülük duyulabilirse...

Amerikalı doğa yazarı, bilim insanı ve çevre filozofu Aldo Leopold, günümüzden yarım yüzyıl önce, “Bir eylem biyotik topluluğun bütünlüğünü, dengesini ve güzelliğini koruduğunda doğru, aksi takdirde yanlış bir eylemdir” demiş ve “toprak etiği” için çağrıda bulunmuştu. Çevre felaketlerinin katlanarak arttığı çağımızda, artık bu çağrıya kulak vermenin, topluluk kavramını salt insan topluluklarıyla sınırlamak yerine, kara parçalarını, suları, florayı ve faunayı, yani tüm “toprağı” kucaklayacak şekilde genişletmenin tam zamanı.

Dr. Ufuk Özdağ Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesidir. Yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatı ve edebiyatta çevre temaları üzerine yayınları bulunmaktadır.

Stok Kodu
9786057145959
Boyut
13.50x19.50
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2017
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat