Dünya Satranç Şampiyonları 1 - Wilhelm Steinitz

%10
Dünya Satranç Şampiyonları 1 - Wilhelm Steinitz %15 indirimli

Kısa zaman önce ‘Yeni Projemiz’ olarak duyurusunu yaptığımız Dünya Şampiyonları Dizisi, serinin ilk kitabı olan Wilhelm Steinitz ile satrançseverlerle buluşuyor. Bu çalışma, ülkemizin deneyimli oyuncularından olanFM Selim Çıtak‘ın da ilk kitabı.

İlk resmi Dünya Şampiyonu Wilhelm Steinitz (1836-1900) modern satrancın babası olarak kabul edilir. Yüzyıllar boyunca satrancı etkisi altında bırakan romantik akım, göze hoş gelen ve bol fedalı oyunu benimsemişti. Oyuncular satrancın derinliğini tam kavrayamamış, stratejik öğeleri hiçe sayarcasına daha ilk hamleden doğrudan şaha hücum amacı ile oyuna başlıyorlardı. Steinitz satranca bir ‘bilim’ dalı olarak yaklaşan ve bunu sağlam temellere oturtmaya çalışarak yazıya döken ilk ustalardandır. Satrancın stratejik unsurlarını fark etti ve oyunu küçük parçalara ayırarak uzun vadeli üstünlüklerin altını çizdi. Asırlardır hüküm süren romantik ekol Steinitz’in çabaları ile yıkılmış ve bugün oynanan modern satrancın temelleri o yıllarda atılmıştır!

260 sayfalık kapsamlı çalışmada, ‘Avusturyalı Morphy’ lakaplı Wilhelm Steinitz’in enteresan yaşam öyküsünün yanı sıra, turnuva ve maç sonuçları ile öğretici oyunları özgün analizler eşliğinde satrançseverlerle buluşturuluyor. Ayrıca çağın diğer önde gelen oyuncularından da kesitler halinde bahsedilerek, dönemin şartları ve özellikleri olabildiğince yansıtılmaya çalışılıyor. Son olarak Steinitz’in oyunlarından derlenmiş olan çeşitli seviyelerdeki (basit-orta-zor) 180 soruda, satrançseverlerin seviyelerini sınamaları arzu ediliyor.

 

Arka Kapakta Selim Çıtak’ın Sözleri:

“Staunton 1851 Büyük Londra Fuarı’nda “Neden bir de satranç turnuva olmasın?” diye düşündüğünde onun heyecanını paylaştım. İnce zevkleri olan Morphy 1858 yılında soylulara karşı operada meşhur oyunu oynarken kendimi seyircilerin arasında hem partiyi, hem de gösteriyi takip etmeye çalışırken buldum. Analiz motorlarının ne dediğini umursamadan romantik dönem oyuncularının yaptıkları onlarca fedaya, satranç tahtası üzerinde yaratmak istedikleri şaheserlere keyifle baktım. Steinitz’in Anderssen ve Chigorin ile yaptığı uzun mücadelede kimin galip geleceğini heyecanla bekledim. Modern satrancın gelişiminde büyük rol oynayan ilk şampiyonun tüm makalelerini büyük bir dikkatle okudum, internetim olmadığı için her yazısını gazete ve dergisinden keserek arşivledim. Son olarak, Steinitz 58 yaşında unvanını genç Lasker’e kaybettiği an ayağa kalkıp alkış tuttuğunda ben de seyirciler arasında, yeni şampiyonu ilk tebrik edenlerden biriydim! 

Satrançsever okuyucuyu, tıpkı benim yaşadığım gibi, 19. yüzyılın gizemli satranç dünyasını doyasıya yaşamaya davet ediyorum!”

Stok Kodu
9786059013154
Basım Tarihi
2018
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat