Kotov, "Büyükusta Gibi Düşün" adlı ilk kitabında büyükustaların zihinlerindeki düşünce safhalarını incelemiş ve herhangi bir konumda en iyi hamleyi ararken kafalarında nasıl bir "analiz ağacı" oluşturduklarını anlatmıştı. Büyükusta Gibi Oyna ise satrancın en önemli öğeleri olan; hesap yapma, plan yapma, konumsal değerlendirme ve kombinatif görüşü anlatıyor. Ayrıca bu öğelerin birbirlerine nasıl bağlı olduklarını ve bir büyükusta olabilmek için de ne kadar büyük önem taşıdıklarını örneklerle açıklıyor bize.
 
 
Kotov Büyükusta Gibi Oyna`da, oyunortasının genel teorisini, oyunortasından oyunsonuna geçişi, turnuvaya nasıl hazırlık yapılması gerektiğini ve günümüz satrancının da en önemli sorunlarından biri olan "zaman sıkışmasını" oldukça detaylı bir şekilde ele alıyor ve dünya şampiyonlarının oyunlarından örneklerle bize anlatıyor.
 
 
 
Büyükusta Gibi Oyna tamamen revize edilmiş, yeni birçok diyagram ve eksik kalan oyunların tamamını içeren notlar ve analizlerle zenginleştirilmiş, "Büyükusta Gibi Düşün" adlı kitapta da olduğu gibi, figürin notasyonla yazılmış, günümüz satrancında büyükusta olmak ya da oyununu geliştirmek isteyen tüm satranççılara hitap eden bir kitap haline getirilmiştir.
 
 
 
Kotov`un bu kitapta dediği gibi: "Bir büyükusta gibi oynayıp oynayamamak tamamen size bağlıdır; sizin becerinize, karakterinize, tutarlılığınıza. Umarım bu kitabı okumak ve üzerinde çalışmak sizin satrancınıza yararlı olur ve eğer ileride bir unvan alırsanız, ümit ederim bu kitabın yazarının size vermiş olduğu öğütlerin katkısını anımsarsınız."
 
Stok Kodu
9786058935419
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat