"Yüz bin kişilik bir ordunun başında Rusya kuşatmasını gerçekleştiren Baltacı Mehmed Paşa ile Rus Çarı 1. Petro'nun karısı Katerina arasında geçtiği söylenen “Çadır Buluşması” bugün hâlâ pek çok zihni kışkırtır, meşgul eder. Dönemin Doğulu Batılı hiçbir tarihçisinin doğrulamadığı, hemen hiçbir kronikte yer almayan, 19. yüzyıldan itibaren uydurulan bu mitosun iç yüzünü, Baltacı gibi yetkin, çok iyi yetişmiş, Deniz Kuvvetler'inden gelen büyük devlet adamının kişiliğini, yaptıklarını, başarılarını; Osmanlı-Rus savaşının hemen bütün ayrıntılarını ve sonrasını, belgelere, sağlam tarihsel kaynaklara dayanarak anlatan Erdal Arslan'ı, bu güzelim anlatısından dolayı yürekten kutluyorum.

Arslan'ın bu nitelikli romanından bir kez daha öğreniyoruz ki, Baltacı ile Katerina o çadırda asla buluşmadılar. Böyle bir olay yaşanmadı. Baltacı o sıralar seksen iki yaşındaydı. Katerina ise o çadıra hiç gelmedi. Zaten altınlarına da ihtiyacı yoktu. Sadaret kethüdasının ve diğer saray bürokratlarının alıkoydukları altın ve paraların kiri ne yazık ki Baltacı'nın o temiz kişiliğini lekeledi. İktidarın çürütücü ve kıyasıya birbirinin canına-kanına giren acımasızlığı, O'nu midilli ve Limni adasına fırlattı.

Arslan'ın romanında büyükelçi olarak gördüğümüz, gerçekte romancı Tolstoy'un büyük büyük dedesi olan o ilginç kişilik gibi daha nice tarihsel şahsiyetle karşılaşacaksınız… Roman ile tarihin gerilimli ilişkisinden yüz akıyla çıkabilmiş bir roman Baltacı…"

-Sadık Yalsızuçanlar

Stok Kodu
9786058618565
Boyut
13.00x21.00
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2018-05
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
selim d. - 12.06.2018 16:29
1 kişi beğendi
Bu zamana kadar okuduğum tüm Baltacı romanlarını çöpe attırdı. Gerçek Baltacıyı bu romanla öğrendim. Tebrikler erdal bey. Yeni eserlerinizi dört gözle bekleyeceğim artık.
seyfullah k. - 07.06.2018 15:50
1 kişi beğendi
Baltacı ve Katerina'yı ilk kez farklı bir pencereden okudum. Yazarın romana çok emek verdiği, tarihi bilgi ve belgelere atıflarının çokluğundan belli oluyor. Okunmaya değer.
murat c. - 05.06.2018 15:27
1 kişi beğendi
Sadık yalsızuçanlar'ın arka kapak yazısından etkilenerek aldım kitabı. Yazarın ismini ilk defa duyuyorum. Ama yürekten tebrik ederim. Tarihi roman dünyasına yeni bir yıldız doğuyor diyebilirim. Muhteşem bir roman!
Kapat