Bulunduğu Kategori:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Bilim   ›   Bilimsel Araştırma
« Önceki Sonraki »
Tavsiye Et »
Tarih Arastirmalarinda Yontem ve Teknik
Telefon Kodu: 42986
Tarih Araştırmalarında Yöntem ve Teknik
Tarih Araştırmalarında Yöntem ve Teknik
Yavuz Ercan       


Yayınevi:  Turhan Kitabevi ISBN: 9786055593179
Sayfa: 520 Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Basım Tarihi: 1.4.2014 Baskı Yeri: Ankara
Baskı Sayısı: Dizi: Bilim-Bilimsel Araştırma
Kitapdenizi.com Güncelleme Tarihi: 3.12.2014
Kargo Bilgisi

1 iş günü içerisinde kargoya verilir. 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava! Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 6 TL kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.
Piyasa Fiyatı : 32,50 TL
% 10
İndirimli :

29,25 TL

(KDV Dahil)
%3 havale indirimi ile 28,37 TL'ye alabilirsiniz.
Taksitli fiyatları görmek için tıklayınız

Kitap Hakkında Okur Yorumları Taksit Seçenekleri
Bir kişi tarih araştırması yapmak istiyorsa mutlaka tarih eğitimi almak ve tarih araştırma yöntemini bilmek zorundadır. Çünkü tarih araştırma yöntemi herhangi bir bilim dalı ile kıyaslanamayacak ölçüde karışıktır ve burada pek çok sorun iç içedir. Bu durum göz önüne alınarak, Giriş bölümünde genel anlamda bilim nedir, bilimsel araştırma nedir konusu kısaca anlatılmıştır. Çünkü bilimsel araştırmanın genel kuralları ile tarih araştırma yönteminin kuralları önemli ölçüde çakışmaktadır.

Birinci bölümde ele alınan “Tarihin Temel Nitelikleri” konusu ile İkinci bölümde anlatılan “Tarihin Toplumsal Bilimlerle İlişkisi” konusu, tarih araştırmaları sırasında yaşamsal önem taşımaktadır. Özellikle tarihin yardımcı bilimlerinden paleograf¬ya, kronoloji, arşiv ve arşivcilik konuları yeterince bilinmeden yapılan bir araştırma eksik ve yanlışlarla dolu olacaktır. Tarihin diğer yardımcı bilimleri de araştırma konusunun özelliğine göre birinci derecede önem taşıyabilir.

Bu bilgiler verildikten sonra sıra tarih felsefesi konusuna gelecektir. Üçüncü bölümde bu konu ele alınmıştır. Bugün dünya-da geçerli olan tarih araştırma yöntemleri nasıl bir felsefe içinde uygulanmaktadır? Bunu anlayabilmek, eskiçağdan günümüze kadar gelen tarihçiler, felsefeciler ve diğer düşünürlerin tarihi, tarihsel olayları ve tarih yazımını nasıl anladıklarını ve yorumladıklarını bilmekle olanaklıdır. Eskiçağdan bugüne tarihsel olayların ve tarih yazımının nasıl olması gerektiği konusunda çok değişik görüş ve anlayış ortaya çıkmıştır.

Tarih araştırmalarında kullanılacak malzemenin eleştirisini yapmak da bir tarihsel olayı yeniden kurarken son derece önemlidir. Çünkü belgeyi bize bırakanlar hangi koşullar altında bulunuyordu ve olayı ne ölçüde doğru gözlemlediler konusunda hem güvenilir olması hem de olmaması için pek çok neden vardır. Dolayısıyla eldeki belgenin güvenilir olduğundan emin olmak için iç ve dış eleştirisinin yapılması gerekir. Dördüncü bölümde bu konu üzerinde durulmuştur.

Bir tarih araştırması sırasında izlenecek yol ve uyulması gereken kurallar vardır. Kitabın Beşinci bölümünde tarih araştırmalarında teknik ve hazırlanan metnin fiziksel yapısı ve görü-nümü konusu ele alınmıştır. Bu konu yapılan araştırmanın içeriğini fazla etkilememekle birlikte, okuyucuya kolaylık sağlaması bakımından önemlidir. Özellikle araştırılacak konunun seçimi ayrı bir önem taşımaktadır. Eğer doğru bir konu seçilmemişse, daha baştan araştırma iyi sonuçlanmayacak demektir. Seçilen konunun sınırlarının araştırmacının koşullarına uygun olarak çizilmesi ve doğru bir geçici plan yapılması da tarih araştırmalarının teknik yanını oluşturmaktadır.

Adı ne olursa olsun, ister tarih metodolojisi, ister tarihte usul, ister tarih araştırma yöntemi, isterse tarih araştırmalarında yöntem ve teknik, bu başlıkların içerdiği belli-başlı konular bu kitapta toplanmıştır. Kullanılan eserlerin referans olarak verilmesine özen gösterilmekle birlikte bu çalışmanın tamamlanması çok uzun bir zaman aldığından, kimi referansların gözden kaçma olasılığı göz önüne alınıp burada, kaynak ve araştırmalar bölümünde ve zaman zaman sayfa altlarında yeniden belirtme gereği duyulmuştur. (Önsöz’den)

Kitabın Bölüm Başlıkları:

Tarihin Temel Nitelikleri

Tarihin Toplumsal Bilimlerle İlişkisi

Tarih Felsefesi (Eskiçağdan Günümüze Tarih ve Tarihçilik Anlayışları)

Eleştiri (Analiz ve Sentez)

Araştırma Sırasında İzlenecek Yol ve Uyulması Gereken Kurallar

Sonuç, Ekler

Kaynaklar ve Araştırmalar Alfabenin Ortaya Çıkışı İle İlgili Örnekler

Bu Kategoride En Çok Satan 10 Eser Fiyat
Bilimsel Araştırma ve İstatistik Teknikleri 10,26 TL
Bilimsel Araştırma ve Yazma El Kitabı 22,50 TL
Pozitivist Metodoloji 14,45 TL
Sosyal Araştırmalara Giriş "Nicel ve Nitel Yaklaşımlar" 15,75 TL
Toplumbiliminde Araştırma Yöntemleri 16,00 TL
Nicel - Nitel Araştırma Teknikleri: Sosyal Bilimlerde Araştırma Teknikleri Nicel mi? Nitel mi? 15,00 TL
Bu Ayak İzi Senin Dr.Watson 15,00 TL
Bilimsel Düşünme ve Araştırmada Etik 10,80 TL
Çağdaş Bilimsel Araştırma Metodolijisi ve Sorunları 22,40 TL
Bilimsel Araştırma El Kitabı 4,00 TL

  Son İncelediğiniz Kitaplar


Güvenlik & Gizlilik
 · Kredi Kartı Güvenliği
 · Gizlilik İlkeleri
 · Kullanım Şartları
Adakale Sok. Adakale İş Hanı No: 25/34
Kızılay / Ankara / Türkiye

Tel: +90 312 430 13 94   Faks: +90 312 430 73 70

siparis@kitapdenizi.com   |   www.kitapdenizi.com
Her hakkı saklıdır. 2004-2014 © Kitapdenizi.com
ileritrafik.com