Bulunduğu Kategori:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Denizcilik Teknik Kitaplar *   ›   Teknik Kitaplar Genel *
« Önceki Sonraki »
Tavsiye Et »
Gemi Yardimci Makineleri Sorunlari ve Cozumleri
Telefon Kodu: 59589
Gemi Yardımcı Makineleri Sorunları ve Çözümleri

Kemal Demirel       


Yayınevi:  Akademi Denizcilik Yayınları ISBN: 9789759218584
Sayfa: 292 Ebat: 17 x 24,5 cm
Basım Tarihi: 1.1.2005 Baskı Yeri: İstanbul
Baskı Sayısı: Dizi: --
Kitapdenizi.com Güncelleme Tarihi: 8.7.2013 1
Kargo Bilgisi

Sipariş günü kargoya verilir. 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava! Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 6 TL kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.
Piyasa Fiyatı : 27,50 TL
% 5
İndirimli :

26,13 TL

(KDV Dahil)
%3 havale indirimi ile 25,34 TL'ye alabilirsiniz.
Taksitli fiyatları görmek için tıklayınız

Kitap Hakkında Okur Yorumları Taksit Seçenekleri
Gemi yardımcı makinaları denildiğinde ilk akla gelenler pompalar, yağ ve yakıt separatörleri(ayrıştırıcıları), sintine separatörleri (yağlı su ayrıştırıcıları) buzluk sistemi ve kompresörleri, evaporatörler (tatlı su üreticeleri), dümen sistemi, çöp yakma kazanı ve güverte makinalarıdır.Bunlardan özellekle pompalar konusunda teorik kitaplar olmasına karşın diğerleri hakkında yazılan kitapların sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.Özellikle de gemilerde çalışan Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri için bu sistemlerin ve sistemlerde oluşabilcek arızalar,nedenleri ve bunların çözümlerine ilişkin kaynakları sadece bulundakları gemilerdeki sistemlere ait Açıklama veya Bakım-Tutum Kitapları´dır.
 
 
Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri ve diğer gemi çalışmalarının da eksikliği duyduğunu düşündüğüm bu konular, kitabın hazırlanması gerektiği konusunda bana yol gösterici olmuştur.Bu nedenle de böyle bir kitabın bulunmasının eğitim ve öğretimleri sıraısnda öğrencilere ,çalışmaları sıraısnda da işletmecilere faydalı olacağı düşüncesindeyim.
 
Gemilerde sistemler ve sistem elemanları genellikle İngilizce adlarının Türkçe okunuşları ile adlandırılmaktadır.Bu zorunluluk olsa bile günümüzde her şeyin Türkçesi´miz dışında bir dil ile adlandırılması dilimizin,zamanla da kimliğimizin kaybedilmesine yol açmaktadır.bu nedenle bu kitapda sistem ve sistem elemanları gemi terminolojiye zorunlu olmadığımız ifadelerin Türkçeleştirilmesine gayret gösterilmiştir.
 
Günümüzde özellikle;denizcilik mesleğinin uluslar arası bir meslek olduğunu ve sınırlarının bir ülkenin çoğrafi sınırları ile asla kısıtlı kalamayaçağı hatrırda bulundurulduğunda, karşımıza çıkan bir diğer gerekçe;bu konudaki uygulamalarının ve kullanılan terminolojinin,uluslar arası denizcilik terminolojisi ile entegre edilmesi gerektiğidir.Bu amaçla kitabın sonuna,konuda geçen teknik terimler ile ilgili bir Türkçe-İngilizce sözlük oluşturulmaya çalışılmıştır.Oluşturulan bu kısa sözlük daha çok uluslar arası denizcilik terminolojisi ile teknik terminoloji birlikte kullanılarak karşılıklarını vermeyi amaçlamaktadır.Böylece öğrenci kitapta ki anlatım sıralamasına uygun olarak kendi ana dilinde konuyu öğrenirken aynı zamanda Türkçe tarifleri yapılan teknik terminolojinin İngilizcesini ve uluslar arası denizcilik terminolojisindeki karşılığını bulacaktır.
 
Bilindiği gibi santrifüj pompaların çalışma pirensibi genel olsa da binlerce hatta milyonlarca santrifüj pompanın var olduğu düşünülürse tüm bu pompaların aynı olmadığı aralarında bazen az bazen de oldukça fazla farkın olduğu bilinmektedir.Bu nedenle de bu pompaların arızaları ile bunların olası nedenleri ve çözümleri de farklı olacaktır.Böyle bir durumda sorunların nedenleri ve olası çözümleri ancak kendi başvuru kitabıyla bulunabilir ve çözülebilir.Bu da demektir ki sistemlerde oluşabilecek arızalar genel olsa bile olası nedenler ve çözümleri özel olabilir. Tüm bu kaygılar nedeniyle bu kitapta en çok kullanılan modeller ele alınmış ve genel sorunlara, yine genel olası neden ve çözümlere yakın olmaya çalışılmıştır. Bu kitaptaki amaç herhangi bir pompa veya gemi yardımcı makinasında herhangi bir sorun karşısında neler yapabileceği konusunda fikir uyandırmaktır.
 
Kitap içindeki sistemlere ait sorunlar olası nedenler ve çözümleri belli bir metot ile anlatılmaya çalışılmaktadır. Kitabın aynı zamanda İngilizce ile yazımı da bir yandan devam ettiği için her iki kitabın birbirine uyumlu olabilmesi için aynı metot kullanılmıştır. Arızaların gösterilmesi ve nedenleri ile olası çözümler konusunda uygulanan metot şu şekildedir. Sorunlar "T" harfi ile gösterilmiştir. Örneğin, T3 denildiğinde üçüncü sorun anlaşılmalıdır. Sorunların altındaki "T3C1" ifadesi üçüncü sorunun birinci nedenini göstermektedir. Bu ifadeden sonra yer alan "T3R1" ise üçüncü sorunun birinci olası çözümünü ifade etmektedir.
 
Sistemlerin okuyucu tarafından bilindiği varsayıldığında kitaptaki her sistemin sorunlarına ve çözümlerine başlamadan önce konular hakkında sadece hatırlatma yapmak amacıyla kısa bilgiler verilmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu Kategoride En Çok Satan 10 Eser Fiyat
Gemi Yardımcı Makinaları ve Sistemleri 2 - 2014 46,75 TL
Gemi Stabilitesi 1 34,65 TL
Denizciler İçin Gemi İnşaa 44,10 TL
Yat Tasarımı - Genel İlkeler 29,75 TL
Cargo Handling and Operations for Mates and Masters (İngilizce) 54,45 TL
Güverte ve Makine İçin Gemi İnşaatı 18,70 TL
Buhar ve Gaz Türbinleri 29,75 TL
Gemi Hidrostatiği ve Stabilitesi 28,05 TL
Radar 14,85 TL
Gemi Mühendisleri İçin Pompa Uygulamaları 34,00 TL


ETİKETLER  Son İncelediğiniz Kitaplar


Güvenlik & Gizlilik
 · Kredi Kartı Güvenliği
 · Gizlilik İlkeleri
 · Kullanım Şartları
Adakale Sok. Adakale İş Hanı No: 25/34
Kızılay / Ankara / Türkiye

Tel: +90 312 430 13 94   Faks: +90 312 430 73 70

siparis@kitapdenizi.com   |   www.kitapdenizi.com
Her hakkı saklıdır. 2004-2014 © Kitapdenizi.com
ileritrafik.com