% 1
Telefon Kodu: 56752

Demir Çelik Hurda Kalitesi & Eksperliği

Yazar: Mehmet İzmir       
ISBN: 97860561061
Sayfa: 208
Ebat: 21 x 30 cm
Basım Tarihi: 1.12.2011
Baskı Yeri: İzmir
Baskı Sayısı:
Dizi: --
Favorilere Ekle     Arkadaşlarına Öner     Sayfayı Yazdır
60,00
59,40
%3 havale indirimi ile 57,62'ye alabilirsiniz.
Sipariş günü kargoya verilir.
100 ve üzeri siparişlerde kargonuz bizden. Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 6 kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.
Bu kitap, birincil olarak hurda çeşidini ve/ya kalitesini belirlemekle görevli gözetim, geri dönüşüm tesislerinde ve hurda holü eksperleri yanında ticaretini yapan kişilere yardımcı olmak üzere yazılmıştır. Çünkü, eksperlerin bir kısmında ISRI kalite standardı bulunmakla birlikte, bu standart maddelerin çok genel (yazılı olmayan kalite bilgileri) olması kalite değerlendirme işlemini çok güçleştirmektedir.
Bir hurda eksperinin en önemli işi, hurda malzemelerini nicel ve nitelik olarak değerlendirmek ve yaptığı değerlendirmeye göre de hurda partisinin çeşidini ve/ya kalitesini belirlemektir. Hurda çeşidini ve/ya kalitesini belirlemenin amacı, hurdayı işlemek, kullanmak, sınıflandırmak, fiyatını belirlemek gibi değişik amaçlar için olabilmektedir.
Bu kapsamda, hurda toplayıcılarını, geri dönüşüm tesis işletmelerini, satıcıları, ticaretini yapanları ve son alıcıları (fabrika) ilgilendirmektedir. Günümüzde, fabrika (son alıcı) ve ticaretini yapanlar açısından hurda çeşidinin ve/ya kalitesinin önemi artmış ve artmaya da devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu kitapta, mevcut olan standartlarla birlikte daha çok yazılı olmayan önemli pratik (şu an geçerli olan) kalite bilgileri ve uygulamaları yer alacaktır. Ayrıca, kalite değerlendirmesinin nasıl olması gerektiğine yönelik (öneri şeklinde), metodolojik yöntemler ve tecrübeleri de içermektedir. Bu şekilde, ortaya konan bilgi birikimiyle hurda kalitesi değerlendirme metodunun teorik altyapısı da oluşturulmaktadır.
Ancak, hurda bilindiği üzere bir sanayi ürünü olmadığından nicel ve nitelik özellikleri küresel ve/ya bölgesel ekonomik krizler nedeniyle bazı yıllara ve ülkelere göre değiştiği gibi yine aynı şekilde arz talep durumuna göre de zararsız, az zararlı ve çok zararlı olarak değiştiği görülebilmektedir.
Sonuç olarak bu kitap, öncelikle hurda eksperleri arasında ve bunlarla birlikte toplayıcılar, satıcılar, alıcılar ve üçüncü şahıslar arasında da temel bilgi birliğinin oluşumuna katkısı olacaktır. Yazılı olan ve olmayan hurda kalite bilgilerinin ortaya konmasının ve yaygınlaştırılmasının; eksperlik işlevinin daha sağlıklı ve daha bilimsel gerçekleştirilmesi amacına önemli katkısı olacağından da hiç şüphem yoktur. Ancak bu kitabın hurda kalitesi ve eksperliği konusunda ilk yazılı eser olması münasebetiyle, istisna eksik veya kesinleşmemiş bilgiler içerebilir.
Ülkeme ve dolayısıyla öncelikle çelik sektörüne ve gözetim hurda eksperlerine yararlı olması için arz ederim.

Maden Mühendisi
MEHMET İZMİR
Aralık 2011

Önsöz

Türk Demir Çelik sektörü, hurda ile çalışan Elektrik Ark Ocaklı tesisler ağırlıklı bir yapıda gelişmesini sürdürüyor. Geride bıraktığımız 5 yıl içerisinde, cevher ile çalışan entegre tesislerin toplam kapasitesi 6.3 milyon ton seviyesinden, % 68 civarında artışla 10.6 milyon ton seviyesine çıkmış bulunuyor.
Aynı dönemde, Elektrik Ark Ocaklı tesislerin kapasitesi ise, 18.8 milyon ton seviyesinden, % 93 civarında artışla, 36.3 milyon ton seviyesine ulaşmış buluyor. Elektrik Ark Ocaklı tesislerin, toplam çelik kapasitesi içerisindeki paylarının ise, % 75’den, % 78’e yükseldiği gözleniyor.
Türkiye’nin çelik üretim yapısındaki gelişmeler çerçevesinde, 2011 yılında hurda tüketiminin 30 milyon ton seviyesine çıkması, söz konusu hurdanın 22 milyon ton civarındaki bölümünün ithalat yoluyla karşılanması ve önümüzdeki yıllarda da, hurda talebinin ciddi oranda artmaya devam etmesi bekleniyor.

Bu durum, hurda eksperliğinin önemini arttırıyor. Hiç şüphesiz çelik sektörümüzde faaliyet gösteren kuruluşların bu konuda ciddi birikimlerinin bulunduğu biliniyor.
Ancak, sözkonusu birikimin derli toplu bir şekilde bir kitap haline getiren, bu konudaki tecrübelerini hurda eksperlerinin bilgisine sunan Sayın Mehmet İzmir’in, “Demir Çelik Hurda Kalitesi ve Eksperliği” kitabı önemli bir boşluğu dolduruyor.
Esas olarak, hurda eksperinin nitelikleri ile görevlerinin anlatıldığı kitapta, hurda standartları, grupları ve kalitelerinin yanı sıra, çelik malzemeler ve üretim prosesleri ile, çelik ve hurdanın ülkemizde ve dünyada önemi ile ilgili genel bir bilgiye de yer veriliyor. Demir çelik sektörümüzde rehber bir kitap olarak yerini alacak olan “Demir Çelik Hurda Kalitesi ve Eksperliği” kitabında değerli tecrübelerini sektör ile paylaşan Sayın Mehmet İzmir’i tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Dr. Veysel Yayan
Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği

“Kitap yazmak cesaret ister”

Bilinenin aksine, iyi bildiğiniz ve hatta otorite sayıldığınız bir konuda kitap yazmak çok çok daha fazla cesaret ister. Kalitesinin belirlenmesi, kıymet biçilmesi sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde sürekli tartışma ve çatışma konusu olan hurda hakkında bu kadar kapsamlı bir kitap yazarak değerli bilgilerini aktaran meslektaşımı cani gönülden kutluyorum.
Kendisinin diğer bir özelliği de engin tecrübesinin çok yönlü olmasıdır. Hurda sektörüne de hem bağımsız gözetim enspektörü hem de tedarikçi olarak yıllardan beri hizmet vermektedir.
Ülkemizde hurdaların kalite değerlendirilmesi işiyle görevli gözetim personelinin şahsi bilgi, tecrübe ve yeteneklerine dayalı olarak gerçekleştirdikleri ekspertiz hizmetlerinde çatışmalara, tartışmalara neden olan uyumsuz sonuçların temeli “ SAHA UYGULANABİLİRLİĞİ OLAN, POZİTİF BİLİME DAYALI ORTAK BİR DEĞERLENDİRME SİSTEMİ VEYA METODA “ sahip olunmamasıdır. Arzumuz, Sayın Mehmet İzmir’in Hurda Eksperliği konusunda ilk etapta “ORTAK BİLGİ BİRLİĞİ” kazanımına öncülük edecek takdire şayan bu çabalarının örnek alınması ve emek ve gayretinin yetkililerce hak ettiği şekilde ilgi görüp desteklenmesidir.

Ellerine Sağlık Arkadaşım…
Saygılarımla,
Şeniz KIZILDAĞ
INCOLAB

Sevgili Mehmet,

Yıllar ne çabuk geçti sizi Gözetim dünyasına kavuşturmanın onurunu yaşıyorum. Bugün bu sayede çalıştığınız Konularda uzman olarak bizlere önemli kaynak eserler kazandırıyorsunuz. Kısa zamanda Gözetim konularına vakıf olmanızı ve bu konulara katkı da bulunarak akademik fikirler ürettiğinizi hep hatırlarım. Siz, Gözetimci olarak Amerika’ya Hurda yüklemesine yolladığımız ilk enspektörsünüz. Orda ne kadar güç şartlarda Hurdaya katılan suyu tespit ederek yükleyicinin B/L tonajını doğru olarak belirlemede ki başarınız unutulmaz. Çünkü ilk defa hurdada rutubet hesaba katılmış ve ilk uygulama olması münasebetiyle SGS Cenevre dahil ilgili çok kişiye açıklamalar yapılarak ikna edilmişti.
Umarım ki bu değerli eseriniz de bu konuda hizmet verenlere önemli bir kaynak olur.

Selam ve sevgilerimle
Asım YAZICIOĞLU
Minerals and Metallurgical Services Manager
SGS Supervise Gözetme Etüt Kontrol Servisleri A.S

SEKTÖRÜMÜZE DESTEĞİMİZ

Personelimiz Mehmet İzmir’in, yakın geçmişte yazmış olduğu DRAFT SURVEY EL KİTABInın ardından yine bir ilke imza atarak, kendisine ait hurda konusundaki yılların bilgi, tecrübe ve görgüsünü harmanlayarak “DEMİR ÇELİK HURDA KALİTESİ VE EKSPERLİĞİ” kitabını yazmıştır.
Biz de kitabın basımına sponsor olarak, demir çelik sektörümüzün hurda konusundaki varolan boşluğunda ilk ve tek kitap olmasına katkı vererek vesile olmaktan son derece memnunuz. Çünkü yıllar yılı olan genel politikamızla da birebir örtüşmüştür.
Sektörümüze hayırlı olsun. Saygılarımla….

ZOUHAİR TAWİL
TAWİL GROUP

DIŞ TİCARETE HİZMETİMİZ

10 yılı aşkın süredir SOMETAL S.A.L. bünyesinde Operasyon Müdürü olarak çalışmakta olan gurur kaynağımız Mehmet İzmir’in şahsında, onun demir çelik sektörüne hurda kalitesi konusunda yapmak istediği olumlu katkıyı her daim desteklemekte tereddüt etmedim.
Bu kitabın hurdaya değer katan ve de hurda eksperliğinin temel yapılarını öğrenmek isteyen herkes için çok faydalı ve de en önemlisi ulaşılabilir tek kaynak olacağından hiç şüphem yoktur. Özellikle, dış ticarette çalışan bizler için çok daha mükemmel iş yapmamıza katkısı olacak bir eserdir.
Kendisine firmamız adına teşekkür ederim.

Saygılarımla….
SERKAN GÜLER
SOMETAL S.A.L

İÇİNDEKİLER

Bölüm 1 – EKSPERLİK...................................................................................... 2

1. EKSPER (Bilirkişi)

A. EKSPERLİĞİN KAVRAMLARI
B. EKSPERLİĞİN AMACI
C. EKSPERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER
D. EKSPERİN BİLMESİ VE YAPMASI GEREKENLER
E. YETKİN EKSPERLİK

2. HURDA EKSPERİ........................................................................................... 8

A. HURDA EKPERİNİN AMACI
B. HURDA EKSPERİNİN ÖNEMİ
C. HURDA EKSPERİNİN SORUMLULUĞU
D. HURDA EKSPERİNİN GÖREVLERİ
E. HURDA EKSPERİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLERİ
F. HURDA EKSPERİNİN BİLMESİ VE YAPMASI GEREKENLER

3. HURDA ANALİZ YÖNTEMLERİ.................................................................... 13

A. GÖRSEL VERİ TOPLAMA
B. SAYISAL VERİ TOPLAMA
C. ÇALIŞMA FORMLARI

Bölüm 2 - METAL DÜNYASI............................................................................

1. METAL........................................................................................................... 24

2. ALAŞIMLAR.................................................................................................. 24

A. DEMİRLİ ALAŞIMLAR
B. DEMİR DIŞI ALAŞIMLAR
C. DEMİRSİZ MALZEMELER
D. ALAŞIMLI ÇELİKLER
E. ALAŞIM KAPLAMALI ÇELİKLER

3. DEMİRLİ METALLER (FERROUS METALS)................................................ 26

A. DEMİR
B. ÇELİKLER (STEEL)

4. KİMYASAL ELEMENTLER............................................................................ 32

5. DEMİR ÇELİK ÜRETİMİ................................................................................ 32

A. YÜKSEK FIRINDA DEMİR ÇELİK ÜRETİMİ
B. ELETRİK OCAKLARI
C. AÇIK OCAK
D. KUPOL OCAKLAR
E. HAVALI (ALEVLİ) OCAKLAR
F. KONVERTERLER
G. POTALI OCAKLAR
H. SIEMENS-MARTIN OCAĞI

6. HADDECİLİK................................................................................................. 39

A. SICAK HADDE -HR
B. SOĞUK HADDE -CR
C. GALVANİZE/GALVANİLE YASSI ÇELİK ÜRÜNLER
D. KALAY/KROM KAPLI YASSI ÇELİK ÜRÜNLER (Teneke)
E. SOĞUK ÇEKME
F. ÇELİĞİN SICAK İŞLENMESİ

Bölüm 3 - DEMİR ÇELİĞİN ve HURDANIN ÖNEMİ ....................................... 42

1. DÜNYADA DEMİR ÇELİK SANAYİİNİN GELİŞİMİ

2. DEMİR ÇELİĞİN TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ ÖNEMİ.............................. 43

A. GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÇEVRESEL ÖNEMİ
B. GERİ DÖNÜŞÜMÜN 4 R PRENSİBİ

3. GERİ DÖNÜŞÜMÜN EKONOMİK ÖNEMİ.................................................... 44

A. TÜRKİYE DEMİR ÇELİK YILLIK İHRACATI
B. TÜRKİYE DEMİR ÇELİK MAL GRUBU İHRACATI
C. TÜRKİYE’ NİN YILLIK HAM ÇELİK KAPASİTESİ VE ÜRETİMİ
D. TÜRKİYE’NİN HURDA İTHALATI VE ÜRETİMİ

Bölüm 4 - DEMİR ÇELİK HURDA GRUPLARI................................................ 48

1. DEMİR ÇELİK ÜRÜNLERİ............................................................................ 48

A. YARI (İLK KABA) MAMULLER
B. ÇELİK ENDÜSTRİSİ ÜRÜNLER
C. ÇELİK YAPILAR
D. TAKIM ÇELİKLERİ
E. İMALAT ÇELİĞİ
F. İŞ MAKİNELERİ
G. ARAÇLAR
H. DÖKÜM ÜRÜNLERİ
I. RADYATÖR AKSAM VE PARÇALARI
J. ÖZEL ÜRÜNLER

2. HURDA TOPLAMA ÇEŞİTLERİ.................................................................... 58

A. İŞLENMEMİŞ HURDA
B. İŞLENMİŞ HURDA

3. HURDA TEDARİK ÇEŞİTLERİ...................................................................... 58

A. İÇ PİYASA HURDASI
B. DIŞ PİYASA HURDASI

4. HURDA KAYNAĞI ÇEŞİTLERİ...................................................................... 64

A. DÖNEN (arayiş) HURDA
B. ESKİ (SERMAYE) HURDASI

Bölüm 5 - HURDA STANDART ÇEŞİTLERİ.................................................... 68

1. ÜLKE HURDA STANDARTLARI................................................................... 68
A. ISRI STANDARDI
B. GOST HURDA STANDARTLARI
C. ALMAN DEMİR ÇELİK HURDA STANDARDI
D. BİRİTANYA DEMİR VE ÇELİK HURDA STANDARDI
E. JAPONYA DEMİR ÇELİK HURDA STANDARDI
F. AVRUPA ÇELİK HURDA SINIFLARI

2. BÖLGE HURDA STANDARTLARI................................................................ 89

A. ABD
B. AVRUPA
C. BDT (RUSYA)
D. AKDENİZ

3. İHRAÇ ÜLKELERİNİN TÜRKİYE’YE YAKINLIKLARI.................................... 95

4. FİRMA STANDARTLARI............................................................................... 95

Bölüm 6 - HURDA KALİTE TANIMLARI.......................................................... 98

1. HURDA KALİTE PARAMETRELERİ.............................................................

A. PARÇA KALİTE PARAMETRELERİ
B. KÜTLESEL KALİTE PARAMETRELERİ

2. GENEL KALİTE PRENSİPLERİ...................................................................111

A. TEMİZLİK (KİRLİLİK)
B. KALİTE DIŞI (OFF-GRADE) MALZEMELER
C. KALİTE ÇEŞİTİ DIŞI MALZEMELER
D. KUSURLU (HASARLI) HURDALAR
E. KESİN YASAKLI MALZEMELER
F. PATLAYICI MADDELER
G. YANICI MADDELER
H. ZEHİRLEYİCİ MADDELER
I. ATEŞLİ SİLAHLAR (FIRE WEAPONS)
J. MÜHİMMAT (AMMUNITION)
K. RADYASYON
L. ELEKTROTLARA ZARAR VEREN DURUMLAR
M. İNSANLARA ÖNEMLİ ZARAR VEREN BAZI ELEMENTLER

3. HURDA KABUL ÇEŞİTLERİ........................................................................ 142

A. CEZASIZ (TOLERANS) KABUL EDİLEN MALZEMELER
B. CEZALI KABUL EDİLEN MALZEMELER
C. AĞIR CEZALI RET MALZEMELER

Bölüm 7 - HURDA KALİTESİ ÇEŞİTLERİ..................................................... 162

1. İTHAL HURDALARIN KARAKTERİSTİĞİ................................................... 162

A. AVRUPA HURDA KALİTESİ
B. RUS (KARADENİZ) HURDA KALİTESİ
C. AKDENİZ (ARAP) HURDA KALİTESİ

2. İTHAL HURDA ÇEŞİTLERİ......................................................................... 163

A. GENEL KALİTE PRENSİPLERİ
B. HMS 1&2
C. BONUS (SÜPER) HURDA
D. P&S
E. DEĞİRMEN HURDA
F. PAKETLER
G. ARAYİŞ (İMALAT - DÖNEN) HURDALARI
H. KIRPINTI HURDASI
I. ZIMBA VE SAC HURDA
J. TALAŞ HURDASI
K. DEMİRYOLU HURDALARI
L. DÖKME DEMİR (Cast iron or Font)
M. DİĞER DÖKME DEMİRLERİ
N. DÜŞÜK FOSFORLU KIRPINTI HURDASI
O. SİLİSLİ KIRPINTILAR (busheling) ve PAKETLER

3. İÇ PİYASA HURDA ÇEŞİTLERİ.................................................................. 204

A. GENEL ŞARTLAR
B. EKSTRA HURDA
C. DKP hurdası
D. 1.SINIF HURDA
E. 2.SINIF (KIRKAMBAR) HURDA
F. 3.SINIF HURDA
G. TORNA VE PİK TALAŞI
H. PAKET
I. GEMİ SÖKÜM HURDASI
J. YERLİ PİK
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
59,40
2
29,70
3
19,80
4
14,85
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
59,40
2
29,70
3
19,80
4
14,85
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
59,40
2
29,70
3
19,80
4
14,85

Bu Kategoride En Çok Satan 10 Eser
Son İncelediğiniz Kitaplar
Her hakkı saklıdır. 2004-2015 ©
profesyonel web tasarım