% 20
Telefon Kodu: 17477

Anarşi, Devlet ve Ütopya

Yazar: Robert Nozick     Çeviren: Alişan Oktay    
ISBN: 9756857013
Sayfa: 428
Ebat: 16*23 cm
Basım Tarihi: 1.1.2015
Baskı Yeri: İstanbul
Baskı Sayısı:
Favorilere Ekle     Arkadaşlarına Öner     Sayfayı Yazdır
35,00
28,00
%3 havale indirimi ile 27,16'ye alabilirsiniz.
Ortalama 3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
100 ve üzeri siparişlerde kargonuz bizden. Kapıda ödeme siparişlerde sipariş tutarı gözetilmeksizin 6 kapıda ödeme ek hizmet bedeli ilave edilir.

Siyaset felsefesi tartışmalarına yeni bir boyut getiren kitabında Nozick bireyleri devlete, topluma karşı koruyan yeni bir yapı öneriyor...

Yayımlandığı yıllarda Anglo-Amerikan siyaset felsefesi tartışmalarına yeni bir boyut getiren, liberallerden marksistlere ve muhafazakârlara kadar oldukça geniş bir çevrede tartışma yaratan Anarşi, Devlet ve Ütopya adlı eserinde Robert Nozick, bireyleri haklarıyla birlikte hem devlete hem topluma karşı koruyan bir yapı öneriyor. Ekonomik açıdan adil ve aynı zamanda kişilerin özgürlüklerini ön plana çıkaran bir sistemi içeren bu yapı, Nozick`in yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Ayrıca, yazar sunduğu bu çerçeveyle bireylerin kendi ütopyalarını özgürce yaşayabileceklerini de savunuyor. Robert Nozick`in bu eseri, Harvard`lı meslektaşı John Rawls`un başyapıtı Bir Adalet Kuramı ile birlikte günümüz siyaset felsefesi tartışmalarının köşe taşlarından birini oluşturmaktadır.

Robert Nozick modern devletin ortaya çıkışından bu yana gündemde olan birey-devlet diyalektiğini birey lehine çözümlemeye çalıştığı kitabında devlet karşısında bireyin haklarının gelişmiş ve hararetli bir savunusunu yapıyor.

Nozick’e göre devletin varlığı ancak devlet, bireylerin güce, yolsuzluğa ve hırsızlığa karşı korunması işlevine indirgendiği zaman anlamlı olabilir ve bu işlevin ötesine geçen devlet etkinlikleri kaçınılmaz olarak bireysel hakların ihlaline yol açacaktır.

Bu çalışma yeni bir dağılım adaleti kuramı ve bir ütopya modeli sunmasının yanısıra, hukuk felsefesi, etik ve iktisat kuramını bir siyaset felsefesi yaklaşımı çerçevesinde eklemleyerek çağımızın siyaset felsefesinde nadir karşılaşılan bütünlüklü bir toplum teorisi oluşturuyor.

Nozick’in akıl yürütme tarzı ve hayalgücü nadir bulunan türden; bilgi sahibi olduğu alan oldukça geniş ve birbirine bağlı konuları kapsıyor. Bir konuyu kapsamlıca ele alma, gelebilecek itirazları öngörme, zayıflıkları ve açıkları tespit etme, bir savın tüm sonuçlarını belirleme, çözülmüş gibi görünen bir mesele hakkında birçok anlamlı soru sorma ve başkaları tarafından sadece taslak olarak incelenmiş bir konuyu tüm ayrıntılarıyla ele alma yeteneği müthiş.

George Kateb, The American Scholar

Çağdaş filozoflardan hiçbirinin Robert Nozick kadar geniş bir hayalgücü, geniş bir ilgi alanı ya da gelişmiş diyalektik yetenekleri yok.

Harper’s

Dahice ve önemli bir kitap. Hem kuramsal gelişmeye hem de zaman içinde toplumun gelişmesine büyük katkılarda bulunacak.

W. V. Quine, Harvard University

Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
28,00
2
14,00
3
9,33
4
7,00
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
28,00
2
14,00
3
9,33
4
7,00
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
1
28,00
2
14,00
3
9,33
4
7,00

Bu Kategoride En Çok Satan 10 Eser
Son İncelediğiniz Kitaplar
Her hakkı saklıdır. 2004-2015 ©
profesyonel web tasarım